Była szefowa TVP ABC wygrała w sądzie z Telewizją Polską, dostanie odszkodowanie
Sąd Rejonowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie o przywrócenie do pracy byłej szefowej TVP ABC Małgorzaty Mierzejewskiej. Sąd uznał, że niezgodne z prawem było rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i nakazał wypłatę ustawowego odszkodowania w wysokości 3-krotnego miesięcznego wynagrodzenia. Wyrok nie jest prawomocny.
Małgorzata Mierzejewska została zwolniona z Telewizji Polskiej w 2016 roku, była szefową kanału TVP ABC (obecnie jest nią Justyna Karnowska - przyp.red.). W TVP pracowała już wcześniej - m.in. od 2010 roku, kiedy została kierownikiem Redakcji Programów Dziecięcych i Edukacyjnych Programu I TVP, kierowała redakcją Edukacji i Programów Interaktywnych TVP 1, redakcją TVP ABC i Projektów Edukacyjnych. Już wcześniej - w 2003 roku zajmowała się tematyką edukacyjną - była kierownikiem Redakcji Audycji dla Dzieci i Młodzieży TVP 1.
W swojej karierze realizowała także m.in. program „Oblicza mediów”, prowadzony przez Piotra Kraśkę (od 1998 do 2004 roku); była wydawcą Programu I TVP, pracę w publicznej telewizji rozpoczęła (z przerwami) w 1984 roku.
"Gorzka satysfakcja"
Była szefowa TVP ABC po zwolnieniu z Telewizji Polskiej w 2016 roku pozwała Telewizję Polską i domagała się przywrócenia do pracy. Po ponad czterech latach Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał wyrok w tej sprawie - nie przywrócił kobiety do pracy, ale uznał za „niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem” oraz nakazał wypłatę ustawowego odszkodowania w wysokości 3-krotnego miesięcznego wynagrodzenia. Wyrok nie jest prawomocny.
- Nie występowałam o pieniądze ze strony TVP, chciałam wrócić do pracy, którą kochałam, której poświęciłam ponad 30 lat - prawie całe swoje życie zawodowe, która kosztowała mnie wiele utraconego zdrowia. Trzy razy przyjmowano mnie do pracy w TVP, widocznie sędziowie stwierdzili, że wystarczy. Nie ma jeszcze uzasadnienia wyroku, ale przyjmuję z przykrą satysfakcją fakt, że sąd uznał, iż moje zwolnienie odbyło się z naruszeniem prawa - przekazała Małgorzata Mierzejewska portalowi Wirtualnemedia.pl.
Zaznacza jednocześnie, że bierze pod uwagę apelację od wyroku, czeka na uzasadnienie sądu pierwszej instancji. W rozmowie z nami podkreśla, że na razie decyzja wymiaru sprawiedliwości to dla niej tylko "gorzka satysfakcja".
Mierzejewska miała zostać zwolniona z TVP w 2016 roku ze względu na „brak przydatności do pracy”. Jednak w czasie zatrudnienia w TVP w latach 2011-2015 otrzymała 3 narody Prezesa TVP od dwóch szefów telewizji (Braun, Daszczyński) i dwie nagrody w latach 1996-2000 od dwóch prezesów (Miazek, Kwiatkowski).
Poprosiliśmy Telewizję Polską o komentarz do sprawy, na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
W segmencie kanałów dziecięcych wśród dzieci mających od 4 do 12 lat pierwsze miejsce w 2020 roku zajęło TVP ABC. Udział stacji w rynku telewizyjnym względem 2019 roku zmniejszył się o 18,80 proc. i wyniósł 8,37 proc. - wynika z udostępnionej portalowi Wirtualnemedia.pl analizy Havas Media Group opracowanej na podstawie danych Nielsen Audience Measurement.
Dołącz do dyskusji: Była szefowa TVP ABC wygrała w sądzie z Telewizją Polską, dostanie odszkodowanie