SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Media włączyły się w Strajk Kobiet. Wolny dzień dla dziennikarek, publikacje manifestów i kobieca muzyka na antenach

Dziennikarki Grupy naTemat nie przyszły w środę do pracy, zamieściły na portalu wspólny apel. Newsweek.pl i Noizz.pl zamiast tekstów reporterek zamieszczał czarne prostokąty z czerwoną błyskawicą - logo Strajku Kobiet. Natomiast Radio ZET emitowało głównie muzykę w wykonaniu kobiet.

Fragment środowej strony głównej portalu Gazeta.pl Fragment środowej strony głównej portalu Gazeta.pl

Środa była siódmym dniem społecznych protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ograniczającemu prawo do aborcji. Tego dnia kobiety umówiły się, że porzucą pracę i wyjdą masowo na ulicę, by „zatrzymać Polskę”. Wiele redakcji włączyło się w tę formę protestu, najczęściej pozwalając swoim dziennikarkom nie przychodzić do pracy i informując o tym.

Grupa naTemat: „Nic o nas bez nas!”

Tak zrobiły wszystkie portale z Grupy naTemat: naTemat.pl,  INNPoland, ASZdziennik, dadHero i MamaDu. Kobiety nie przyszły do pracy, nie napisały też żadnego tekstu - poza jednym, wspólnym apelem.

- Nie będziemy biernie przyglądać się, jak władza depcze naszą wolność. Opuszczamy nasze miejsca pracy. Nic o nas bez nas! "Skoro Polska nie działa, zatrzymajmy ją! I zróbmy sobie nową!". Zgodnie z tym hasłem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet chcemy w budowaniu tej nowej Polski uczestniczyć. Chcemy walczyć o dziś i o jutro: o wybór i równość - czytamy w nim.

Pod wspólnym tekstem podpisało się 20 dziennikarek, m.in. Daria Różańska-Danisz, Anna Dryjańska, Katarzyna Zuchowicz i Aleksandra Gersz.

Dziennikarki Gazeta.pl: część z nas strajkuje, część zostaje przy komputerach

Portal Gazeta.pl zamiast kilku tekstów, napisanych przez kobiety, zamieścił na głównej stronie logo Strajku Kobiet i hasło „W tym miejscu miał być tekst informacyjny, ale strajkujemy!”.

- Przyszedł dzień, w którym kobiety stanęły wyprostowane i zaklęły siarczyście. Tak jak to tylko wkurwione kobiety potrafią. Wielu się zdziwiło, a my nie rozumiemy, dlaczego. Jedyne, co dziś dziwi, to że w XXI wieku, w środku Europy, musimy walczyć o prawa kobiet i prawa człowieka. Gazeta.pl jest dziś z Wami, strajkującymi! – można przeczytać, po kliknięciu w zajawkę. - MIAŁYŚMY WYBÓR. Dlatego część z nas będzie dziś strajkować, część zaś zostanie przy komputerach, bo chce uczestniczyć w relacjonowaniu dla Was wydarzeń tego dnia.

Z kolei wydawanie należącego do Agory serwisu WysokieObcasy.pl zostało w środę w całości przekazane w ręce mężczyzn – dziennikarzy z innych redakcji spółki. – Poszłyśmy na strajk – informują dziennikarki.

Noizz.pl: trudne godziny

Newsweek.pl zamieścił na głównej stronie – zamiast tekstów swoich dziennikarek - czarny prostokąt z czerwoną błyskawicą i zdaniem „Tu miał być tekst Agnieszki Żądło (Emilii Stawikowskiej), ale poszła bronić praw kobiet”. 

Po kliknięciu – czytelnik przenoszony był do linka prowadzącego do relacji ze środowych protestów.

- Dzisiaj w redakcji dzień bez kobiet, które w ramach walki o swoje prawa dołączyły do strajku. To będą trudne godziny, bo NOIZZ to serwis, na który kobiety mają ogromny wpływ i nie wyobrażamy sobie pracy bez nich - poinformowali dziennikarze serwisu Noizz.pl w środę rano. - Wpieramy wszystkie kobiety w proteście. Rozumiemy wasze wkurwienie, utożsamiamy się z wami, jak tylko możemy. Nie wierzymy, że w XXI wieku nadal musimy wychodzić na ulice, by walczyć o podstawowe prawa.

Wszystkie teksty informacyjne zniknęły z serwisu Krytykapolityczna.pl. Obok logo Ogólnopolskiego Strajku Kobiet pojawiła się krótka informacja o tym, że redakcja strajkuje. Na stronie można było jedynie posłuchać 15-minutowego wywiadu z Martą Lempart.

Wiele serwisów internetowych prowadziło relacje na żywo z protestów m.in. Onet.pl, WP.pl, Wyborcza.pl i Tvn24.pl. Relacje na żywo z wydarzeń w mniejszych miejscowościach przygotowało wiele lokalnych serwisów.

Stacje radiowe z muzyką kobiet

W środę Radio ZET (Eurozet) w przeważającej mierze serwowało muzykę w wykonaniu kobiet. Podobny ruch wykonała też Agora. Wieczorny program „Cała muzyka” w Radiu Złote Przeboje (Grupa Radiowa Agory) wczoraj w całości został poświęcony kobietom. -  W audycji będzie można usłyszeć wyłącznie o artystkach oraz posłuchać ich piosenek. To jako wyraz wsparcia redakcji dla kobiet - informuje portal Wirtualnemedia.pl Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory.

Antenę radia Tok FM zdominował wczoraj temat protestów i sytuacji politycznej w Polsce. Redakcja stacji relacjonowała wydarzenia w całym kraju oraz przedstawiała wypowiedzi ludzi kultury i mediów wspierających strajk. Zaprosiła też słuchaczki do dyskusji w ramach specjalnych wydań programu „Mikrofon TOK FM”. Przez całą środę stacja emitowała też wypowiedzi ludzi kultury i mediów, wspierających protest. Pojawi się też nowa codzienna audycja podsumowująca protesty: tuż po godzinie 18.30 Anna Piekutowska i Małgorzata Wołczyńska informują w niej o tym, co danego dnia dzieje się na ulicach polskich miast i co wydarzy się w dniach następnych.

Jeszcze we wtorek na stronie głównej naTemat.pl zaczęto być eksponowane logo Strajku Kobiet, a w środę ten znak i hasło „Kobiety walczą” pojawiły się przy logotypie Gazeta.pl. We wtorek internetowe newonce.radio na cały dzień oddało ramówkę kobietom. - Czas, który oddajemy w ręce naszych współpracowniczek, przyjaciółek, sióstr. Chcemy, żeby swobodnie powiedziały o wszystkim, co je boli - co nas boli - i co jest do zmiany - uzasadniła rozgłośnia.

Manifestacje w ramach Strajku Kobiet odbyły się w ponad 100 miastach.

Dołącz do dyskusji: Media włączyły się w Strajk Kobiet. Wolny dzień dla dziennikarek, publikacje manifestów i kobieca muzyka na antenach

39 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TKS
No popatrz - wściekłe antyrządową media popierają antyrządową wulgarne protesty. No zdziwienie. Jeszcze ambasady w Berlinie i Moskwie smuci los polskich kobiet.
odpowiedź
User
Brawo narodowcy
......
odpowiedź
User
Sławek nowak
Jeden bank też się dołączył. I zaliczył gigantyczny zjazd na giełdzie... Tak trzymać. A bank niemiecki... żalu brak...
odpowiedź