Niebawem decyzja ws. nowych stacji naziemnych. Ilu chętnych?
Trwa konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczący dwóch wolnych miejsc w ogólnopolskim MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. – Termin składania dokumentów to 20 maja. Na dzień dzisiejszy nie ma zgłoszeń – informuje Wirtualnemedia.pl członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski.
Od ponad roku KRRiT zajmuje się opuszczonymi przez TVP Kultura i TVP Kobieta slotami MUX-8. W nieformalnych konsultacjach nadawcy zaproponowali 14 kanałów, które chcieliby uruchomić. Po pierwszym ogłoszeniu wpłynęły tylko wnioski Telewizji Polsat i Red Carpet Media Group. Pierwszy nadawca zrezygnował z miejsca na multipleksie, a wnioski drugiego były niezgodne z ogłoszeniem.
Konkurs powtórzono. Jedno miejsce przyznano RCMG (kanał filmowo-dokumentalny CTV9). Kanał rozpoczął nadawanie, a następnie zmienił nazwę na ViDoc TV. Druga propozycja tej firmy była podobna, dlatego regulator nie rozpatrzył wniosku pozytywnie. W kolejnych tygodniach KRRiT musiała czekać na ewentualne odwołanie RCMG. Te nie wpłynęło, więc możliwe było uzgodnienie ogłoszenia i rozpisanie konkursu.
Wnioski mogą wpłynąć w ostatniej chwili
Prof. Kowalski tłumaczy, że w tego typu postępowaniach wnioski często wpływają w ostatniej chwili. Chętni do nadawania w MUX-8 mogą się zatem pojawić. W zeszłym roku wielu nadawców zrezygnowało z udziału w konkursie z powodu warunków technicznych ósmego multipleksu. Jest on nadawany w zakresie VHF, a nie w UHF, jak pozostałe. Wielu odbiorców potrzebuje do jego odbioru bardziej rozbudowanej instalacji antenowej.
Emisja jest prowadzona w przestarzałej jakości SD, zamiast HD. W styczniu Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoli na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Wówczas wszystkie stacje byłyby nadawane w wysokiej rozdzielczości. Od ponad trzech miesięcy, nie zapadły w tej sprawie żadne decyzje. Firma nie komentuje przedłużającego się postępowania.
Za 10-letnią koncesję na MUX-8 trzeba zapłacić 17,85 mln zł w dziesięciu ratach. Do tego dochodzi ponad 6 mln zł rocznie dla Emitela. Nadawcy w nieoficjalnych rozmowach twierdzą, że dane Nielsena o oglądalności stacji z MUX-8 nie wykazują ogromnego wpływu nadawania naziemnego na ich wyniki. Często więcej widzów można uzyskać dzięki emisji w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych i multipleksach lokalnych lub eksperymentalnych, obejmujących zasięgiem m.in. największe miasta, takie jak Warszawa, Katowice, Gdańsk czy Wrocław.
TV Republika Plus na MUX-8?
We wtorek informowaliśmy, że na udział w konkursie zdecydowana jest TV Republika. - Najprawdopodobniej złożymy taki wniosek. Uważamy, że skoro tak wielu ludzi chce nas oglądać, nie mamy prawa ich ograniczać - mówił nam Tomasz Sakiewicz, prezes i redaktor naczelny stacji. Nie chciał zdradzić żadnych szczegółów. Zapewnił, że uruchomienie dodatkowego kanału rozrywkowego nie wchodzi w grę.
Obecnie stację można oglądać za pomocą multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.
Konkurs KRRiT dotyczy udzielenia koncesji, a nie jej rozszerzenia. Formalnie trzeba więc zaproponować nową stację. Później można jednak wystąpić o zmianę jej nazwy. Tak postąpiła Telewizja Polsat, która uzyskała koncesję na MUX-1 dla kanału W24, a następnie zmieniła jego nazwę na Wydarzenia 24.
Podobny manewr może zastosować stacja Sakiewicza. Użytkownicy forum.satkurier.pl zauważyli, że jeden z profili TV Republika na YouTube zmienił nazwę na TV Republika Plus. - TV Republika Plus to nowy, polski kanał telewizyjny o profilu publicystyczno - informacyjnym. TV Republika Plus to rzetelne wiadomości, publicystyka na najwyższym poziomie i filmy dokumentalne, których nie zobaczysz nigdzie indziej. TV Republika Plus to serwisy informacyjne, audycje na żywo, cykliczne magazyny , programy kulturalne i reportaże - czytamy w opisie kanału.
Inni nadawcy rozważają start
Decyzji w sprawie udziału w konkursie dotyczącym MUX-8 nie podjął jeszcze nadawca ViDoc TV. - Jeszcze rozważamy kwestie startu na MUX-8 . Analizujemy segmenty programowe które mogłyby w tym modelu dystrybucyjnym dawać gwarancję oczekiwanej oglądalności - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, prezes Red Carpet TV.
Podobnie wygląda sytuacja w Grupie MWE Networks, która jest właścicielem m.in. kanału Antena HD, dostępnego na MUX-1. - Obecnie analizujemy plany związane z MUX-8. Wkrótce udostępnimy więcej szczegółów - stwierdził Karol Warda, wiceprezes kontrolowanej przez Michała Winnickiego firmy MWE Networks. Startem w konkursie nie są natomiast zainteresowane Grupa Kino Polska i TVN Warner Bros.
Pod znakiem zapytania stoi decyzja Telewizji Polsat. - Czas na odpowiedź jest do połowy maja. Analizujemy ten temat i w połowie maja złożymy oficjalne odpowiedzi, ale też poinformujemy Państwa, jeśli coś zgłosimy - stwierdził w pierwszej połowie kwietnia Piotr Żak, prezes stacji.
Dołącz do dyskusji: Niebawem decyzja ws. nowych stacji naziemnych. Ilu chętnych?