Grupa MWE planuje multipleksy testowe DVB-T2 w największych miastach Polski
Grupa MWE planuje uruchomić multipleksy testowe w standardzie DVB-T2 w kilku największych miastach Polski. Portal Wirtualnemedia.pl dowiedział się, gdzie i kiedy można spodziewać się nowych kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej.
Plany MWE zdradza właściciel spółki Michał Winnicki. Gdzie można spodziewać się eksperymentalnych emisji w DVB-T2?
- Planujemy takie multipleksy eksperymentalne w kolejnych miastach. Na naszej road-mapie są między innymi Warszawa, Katowice, Trójmiasto czy Poznań. Planujemy również kontynuować emisje eksperymentalne w Szczecinie i Łodzi. Chcemy by te emisje ruszyły w DVB-T2/HEVC jesienią tego roku. Wszystko zależy jednak od dostępności częstotliwości oraz obiektów nadawczych - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Winnicki.
W II kwartale 2022 roku zmiana standardu naziemnej telewizji
Zdaniem Winnickiego wnioski z eksperymentów pozwolą jego grupie jak najlepiej przygotować się do przełączenia na DVB-T2/HEVC multipleksów lokalnych L1, L3 oraz L4 w przyszłym roku. W II kwartale 2022 roku dojdzie bowiem do zmiany standardu nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej. DVB-T zastąpi DVB-T2. Pozwoli na nadawanie większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości na HD albo 4K. Część posiadaczy starszych telewizorów lub tunerów musi dokonać wymiany sprzętu.
Jakie kanały w multipleksach MWE?
Wczoraj informowaliśmy, że rozpoczęły się testy w multipleksie lokalnym MWE obejmującym zasięgiem m.in. Jelenią Górę, Lubań i Bolesławiec. Z multipleksów MWE dostępne są m.in. lokalne telewizje, Stars TV, Filmax, Nuta TV, Power TV, Junior Music, TV Okazje, Super TV, Eska.tv Extra i 4fun.tv. Niedawno zniknęły z nich Biznes 24, Gold TV, Home TV oraz Ultra TV. Firma Winnickiego posiada też multipleksy lokalne w Częstochowie, Kamieńsku, Wrocławiu i prowadzi emisję testową w Szczecinie.
Emisje testowe w DVB-T2
Testowe emisje w DVB-T2 prowadzą również najwięksi nadawcy. Kanały TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Polonia HD i TVP Rozrywka docierają w ten sposób do 90 proc. powierzchni kraju. Do niedawna na eksperymentalnym multipleksie można było odbierać także kanał TVP 4K. W Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach, Gdańsku, Warszawie i okolicach testują TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD i Metro HD. Przez kilka tygodni możliwy był też odbiór TVN Fabuła, ale kanał został wycofany z testowego multipleksu. W Warszawie, Wrocławiu i okolicach w DVB-T2 są dostępne Polsat HD i TV Republika. Niewykluczone, że zakres testów zostanie rozszerzony. Związana z Cyfrowym Polsatem spółka BCAST we wniosku o zgodę na emisję próbną do KRRiT umieściła m.in. kanały Polsat Sport.
W przyszłym roku naziemno-internetowa platforma TVP
Przejściu na DVB-T2 ma towarzyszyć debiut hybrydowej platformy cyfrowej Telewizji Polskiej. Nadawca publiczny chce zaoferować swój własny dekoder do telewizji naziemnej oraz internetowej. TVP ma bowiem przypaść dodatkowy multipleks w DVB-T2. Dzięki zmianie standardu i dodatkowemu multipleksowi TVP zamierza uruchomić regularny kanał w 4K, a także stacje TVP Nauka, TVP Teen, TVP Muzyka i być może kanał motoryzacyjny.
Dołącz do dyskusji: Grupa MWE planuje multipleksy testowe DVB-T2 w największych miastach Polski