Duże zwolnienia w Ringier Axel Springer Polska. Jest porozumienie między zarządem a związkami zawodowymi
Działające w Ringier Axel Springer Polska związki zawodowe porozumiały się z kierownictwem firmy w kwestii grupowych zwolnień, zapowiedzianych przez spółkę dwa tygodnie temu. Zwolnienia mogą objąć nawet ponad 100 osób.
W czwartek doszło do kolejnego spotkania zarządu Ringier Axel Springer Polska i działających w firmie związków zawodowych. Jak się dowiedzieliśmy, zapadły pewne ustalenia, ale przedstawiciele związków nie chcieli mówić o szczegółach.
- W tej chwili nic nie możemy powiedzieć, ale będzie w tej sprawie jutro komunikat. O wszystkim najpierw muszą dowiedzieć się pracownicy - mówi Marcin Terlik, przedstawiciel Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza działającej przy RASP.
Wtóruje mu Mariusz Kotowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w RASP. - Jutro prawdopodobnie będzie komunikat, ustaliliśmy wspólnie jako strona społeczna i zarząd, że na razie nie będziemy nic komentować publicznie - podkreśla.
11 października RASP poinformował w komunikacie o „o podjęciu konkretnych działań w reakcji na postępujące spowolnienie rynku i drastyczny wzrost kosztów”. Zarząd spółki zdecydował o redukcji zatrudnienia o 8 proc. (mogą objąć ponad 100 osób) i ograniczeniu kosztów.
Kierownictwo przystąpiło do rozmów z funkcjonującymi w firmie związkami zawodowymi (zgodnie z prawem pracy negocjacje mogą trwać do 20 dni). Pierwsze odbyło się tuż po ogłoszeniu decyzji, jeszcze we wtorek. Kolejne nie przyniosły jednak „porozumienia w kluczowych kwestiach”, jak mówił nam Marcin Terlik.
Związkowcy domagali się zmniejszenia liczby zwalnianych pracowników oraz podwyższenia odpraw dla osób, które będą rozstawać się z firmą. W obu sprawach nie chcieli mówić o konkretnych liczbach.
Poprzednie zwolnienia grupowe w RASP miały miejsce wiosną 2020 r. Wtedy z firmą rozstało się około 90 osób. Wówczas związkowcy wynegocjowali, że zwalniani pracownicy będą otrzymywali odprawy uzależnione od stażu pracy: osoby zatrudnione krócej niż dwa lata - trzymiesięczne wynagrodzenie, te pracujące od 2 do 5 lat - czteromiesięczne, a te zatrudnione dłużej - pięciomiesięczne. Ustalono, że staż pracy będzie obejmował nie tylko okres pracy na etacie, lecz także współpracy na umowach cywilnoprawnych.
Czytaj też: Związkowcy Polska Press rozmawiają z zarządem o dodatkach inflacyjnych
RASP zamyka Vod.pl, Literia.pl i papierowy „Auto Świat”
RASP poza informacją o zwolnieniach ogłosił, że od nowego roku zamyka papierowe wydanie tygodnika „Auto Świat” oraz serwisy Vod.pl i Literia.pl. „Przegląd Sportowy” będzie od 2023 roku ukazywał się tylko dwa razy w tygodniu.
Firma poinformowała też, że pracownicy od przyszłego roku mają przychodzić do pracy w biurze co najmniej dwa razy w tygodniu między wtorkiem a czwartkiem.
Na koniec 2021 roku liczba pracowników etatowych RASP wyniosła 1261, do tego dochodzą osoby zatrudnione na innego typu umowach. W ub.r. Ringier Axel Springer Polska przy wzroście przychodów o 20,8 proc. do 663,3 mln zł zwiększył zysk netto z 23 do 33,5 mln zł. Najmocniej urosły wpływy firmy z reklam internetowych.
Dołącz do dyskusji: Duże zwolnienia w Ringier Axel Springer Polska. Jest porozumienie między zarządem a związkami zawodowymi