UKE może zweryfikować ofertę ramową LLU
Jednym z priorytetów Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będziew tym roku egzekucja wdrażania oferty LLU (dostęp do lokalnej pętliabonenckiej - local loop unbundled), urząd nie wyklucza też jejrewizji, wynika ze środowych wypowiedzi prezes UKE AnnyStreżyńskiej.
"Musimy zapewnić egzekucję dostępu do LLU" - powiedziałaStreżyńska podczas Sympozjum Świata Telekomunikacji, przedstawiajączarysy strategii UKE na lata 2008-2010, która zostanie opublikowanaw piątek. Zaznaczyła, że egzekucja tej oferty będzie należała dopriorytetów urzędu w tym i następnym roku.
Szefowa UKE zapowiedziała, że urząd przygotuje mechanizmypromujące korzystanie z LLU i migrację usług świadczonych w ramachBSA i WLR. Nie wykluczyła rewizji obecnej oferty ramowej LLU.
Wcześniej Streżyńska zapowiedziała, że jeśli TelekomunikacjaPolska (TP SA) będzie współpracowała przy uwalnianiu lokalnychpętli abonenckich, to może zrezygnować z planów podziałustrukturalnego operatora. Według UKE, do końca roku TP SA powinnaudostępnić operatorom alternatywnym 10% pętli abonenckich.
W oparciu o LLU, komercyjną ofertę uruchomiła na razie tylkoNetia, która do końca 2008 roku planuje uwolnić 100 węzłówlokalnych pętli abonenckich w oparciu o analizy geomarketingoweoraz uzyskać dostęp do ok. 1 miliona linii TP SA. W przyszłościprzewidywana jest również migracja klientów BSA i WLR do usługświadczonych na bazie LLU.
W zeszłym tygodniu TP SA informowało, że otrzymała tylko 190zamówień na uwolnienie pętli lokalnej, z czego uwolnionych zostało129 linii.
Strategicznymi priorytetami UKE będą też: podniesieniedostępności usługi powszechnej i dostępności internetuszerokopasmowego. Jeszcze w I połowie roku UKE chce przedstawićtzw. "cennik socjalny" usługi powszechnej, nad którym pracerozpoczęto półtora roku temu.
UKE zakłada, że dzięki wykorzystaniu środków unijnych,penetracja internetu szerokopasmowego wyniesie 20% (wobec 8,4%obecnie), albo przekroczy ten poziom.
"Mamy ok. 1 mld euro do wykorzystania na ten cel ze środkówunijnych, dzięki pozyskaniu dobrego inwestora możemy tę kwotępodwoić" - powiedziała Streżyńska. Dodała, że liczy przedewszystkim na inwestorów nie tylko spoza Polski, ale i spozaEuropy.
Kolejnym priorytetem UKE jest obniżenie cen telefoniikomórkowej. Streżyńska powtórzyła zapowiedź obniżenia cen stawekhurtowych połączeń na telefony komórkowego (MTR - mobiletermination rates). Według niej, do maja 2010 roku stawka MTRbędzie wynosiła co najwyżej 15 groszy wobec 40 groszy obecnie.
W środę Streżyńska zapowiedziała, że obniżeniu mogą ulec teżstawki FTR (fixed termination rates), hurtowych połączeń natelefony stacjonarne. "Rozważymy czy trzeba ustalić ceny hurtowe napołączenia do sieci stacjonarnej" - powiedziała.
Szefowa UKE ocenia, że coraz większą rolę na rynku telefoniimobilnej będą odgrywali wirtualni operatorzy (MVNO), którzydocelowo osiągną 10-proc. udział w rynku pod względem wartościowymi nieco wyższy pod względem liczby abonentów.
Dołącz do dyskusji: UKE może zweryfikować ofertę ramową LLU