Według Brauna i Lufta Jacek Kurski nie powinien dalej kierować Telewizją Polską (opinie)
- Jackowi Kurskiemu udało się zniszczyć wiarygodność TVP, stracić 1,5 mln widzów programów informacyjnych oraz pozbyć się zdolnych dziennikarzy. Osoby, które jego prezesury rozpoczęły pracę w Telewizji Polskiej to w większości polityczne transfery - oceniają Krzysztof Luft i Juliusz Braun. - Jakość „Wiadomości” poprawiła się - uważa z kolei Bronisław Wildstein.
W zeszłym tygodniu podczas pierwszego posiedzenia członkowie Rady Mediów Narodowych odwołali Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej. Po kilku godzinach przegłosowali jednak kolejną uchwałę, w której pozostawiają kierowanie spółką w rękach Kurskiego, ale tylko do czasu rozstrzygnięcia konkursu na nowy zarząd TVP, co ma nastąpić do połowy października br.
O odwołanie Jacka Kurskiego wnioskowała członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka, uzasadniając to słabą kondycją finansową Telewizji Polskiej i jej malejącymi udziałami rynkowymi. Wniosek poparło czworo członków - oprócz Lichockiej Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Juliusz Braun, a Grzegorz Podżorny wstrzymał się od głosu.
Jacek Kurski pozostaje prezesem TVP od siedmiu miesięcy. W lipcu, jeszcze przed powołaniem Rady Mediów Narodowych, zapowiedział, że na pewno wystartuje w konkursie na prezesa. Postępowanie konkursowe ma być otwarte we wrześniu.
Negatywną ocenę siedmiomiesięcznej kadencji Jacka Kurskiego wystawia Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (w latach 2010-2016).
- Jackowi Kurskiemu udało się bardzo wiele dokonać w Telewizji Polskiej. Do jego największych osiągnięć należy zniszczenie wiarygodności TVP, stracenie 1,5 mln widzów programów informacyjnych oraz pozbycie się bardzo zdolnych dziennikarzy, którzy przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci, współtworzyli tę telewizję. Być może są jakieś pozytywne osiągnięcia Jacka Kurskiego, ale ja ich nie dostrzegam. Również odgrzebywanie starych formatów, takich z czasów PRL-u, nie powiodło się, nie udało się bowiem nakłonić widzów do ich oglądania - analizuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Krzysztof Luft.
- W mojej ocenie Jacek Kurski nie powinien dalej kierować Telewizją Polską, dlatego z uznaniem przyjąłem informację o odwołaniu go ze stanowiska i odebrałem ją jako wyjście naprzeciw zdecydowanie negatywnej ocenie jego osiągnięć dokonanej przez KRRiT kilka dni wcześniej. Żałowałem też, że po odwołaniu Rada Mediów Narodowych uchwaliła, że nie uchwaliła tego, co uchwaliła, a członkowie RMN przekonywali, że uchwalili co innego niż uchwalili. Moje słowa mogą brzmieć sarkastycznie, ale brak powagi tego, co dzieje się wokół Telewizji Polskiej jest bez precedensu - podkreśla Luft.
Jako całkowicie nieudaną kadencję Jacka Kurskiego ocenia Juliusz Braun, były prezes Telewizji Polskiej w latach 2011-2015, a obecnie członek Rady Mediów Narodowych. Wśród negatywów Braun wymienia złą sytuację finansową spółki oraz program anten. Wskazuje też na polityczne nominacje na stanowiska w TVP.
- Osoby, które za prezesury Kurskiego rozpoczęły pracę w Telewizji Polskiej to w większości są polityczne transfery. Są bardzo zaangażowane politycznie, przez co „Wiadomości” TVP1 nabrały wyraźnie propagandowego charakteru. Pracownicy przechodzący z TVN i Polsatu to pojedyncze przypadki, a do tego nie są kierowani na ekran, nie prowadzą programów w TVP - wyjaśnia Juliusz Braun.
Braun przyznaje, że jednym z powodów kłopotów finansowych Telewizji Polskiej jest brak nowej ustawy medialnej, wprowadzającej składkę audiowizualną. Za jej napisanie i wdrożenie nie był jednak odpowiedzialny Jacek Kurski. - To zaniechanie poprzednich rządów. Nie udało się w spokojniejszym czasie sprawy finansowania załatwić. Ale gdyby teraz było większe finansowanie TVP to mielibyśmy do czynienia z ostrzejszą propagandą - dodaje członek RMN.
- Za mało oglądam telewizję, żeby dokonywać całościowych ocen. Jedno co mogę powiedzieć to to, że na pewno poprawiła się jakość „Wiadomości” - ocenia Bronisław Wildstein, były prezes TVP w latach 2006-2007, obecnie publicysta tygodnika „W Sieci”.
Dołącz do dyskusji: Według Brauna i Lufta Jacek Kurski nie powinien dalej kierować Telewizją Polską (opinie)