Premiera serialu „Wataha 2” od razu w 19 europejskich krajach
W niedzielę 15 października br. na antenie HBO zadebiutuje drugi sezon „Watahy”, oryginalnej produkcji HBO Polska. Po raz pierwszy w historii HBO Europe serial będzie miał premierę jednocześnie w 19 europejskich krajach. W głównych rolach widzowie zobaczą Leszka Lichotę i Aleksandrę Popławską. Reżyserami drugiego sezonu są Kasia Adamik i Jan P. Matuszyński.
„Wataha” to obyczajowo-sensacyjna opowieść o grupie funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy pełnią służbę na wschodniej granicy Polski. Głównym bohaterem serialu pozostanie kapitan Wiktor Rebrow (w tej roli Leszek Lichota). Drugi sezon „Watahy” oparty jest o oryginalny scenariusz, a akcja ponownie przenosi się w Bieszczady na granicę polsko-ukraińską.
Druga odsłona "Watahy" zadebiutuje w HBO w niedzielę 15 października o godz. 20.10 (powtórka w HBO3 o 21.00). Z tej okazji w weekend 14 i 15 października kanał HBO będzie odkodowany. W serwisie HBO GO dwa odcinki serialu będą dostępne od rana w dniu premiery. Kolejne odcinki użytkownicy HBO GO obejrzą z tygodniowym wyprzedzeniem.
Po raz pierwszy w historii europejskiego HBO premiera serialu produkcji HBO Europe odbędzie się równocześnie w 19 krajach: 15 października pierwszy odcinek "Watahy 2" obejrzą widzowie w Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii (HBO Nordic) oraz w Hiszpanii (HBO España). Natomiast w regionie Europy Środkowej premiera serialu odbędzie się na platformie HBO GO - produkcja trafi do Czech, Słowacji, Węgrzech, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Serbii, Słowenii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Mołdawii i Kosowa.
Wszyscy ścigają Rebrowa, coraz więcej uchodźców
Akcja rozpoczyna się cztery lata po wydarzeniach pierwszego sezonu. Coraz więcej ludzi nielegalnie przekracza granice, a Straż Graniczna funkcjonuje pod ogromną presją. Po odkryciu makabrycznej zbrodni na granicy prokurator Dobosz (Aleksandra Popławska) otrzymuje zadanie poprowadzenia śledztwa i pełna obaw wraca w Bieszczady. Markowski (Andrzej Zieliński) twardą ręką trzyma watahę, zyskał zaufanie swoich podwładnych, ale sprawy sprzed lat nie dają mu spokoju. Nową postacią jest Adam Halman, porucznik ABW, którego w serialu zagrał Grzegorz Damięcki.
- Ten serial jest bardzo aktualny, teraz jeszcze bardziej niż w pierwszym sezonie. Nasza serialowa granica, która jest granicą Unii Europejskiej, i odbywający się na niej przemyt ludzi, broni, narkotyków - to wszystko zdarza się na tej granicy w realnym życiu - mówi Aleksandra Popławska.
W drugim sezonie grany przez Leszka Lichotę główny bohater jest ścigany przez wymiar sprawiedliwości i ukrywa się w bieszczadzkiej głuszy. Zmaga się z dziką naturą, a kontakt utrzymuje tylko z dwojgiem przyjaciół - Łuczakiem (Jacek Lenartowicz) i Martą (Anita Jancia-Prokopowicz). Wszystko zmienia się, gdy w jego chacie pojawia się nielegalna imigrantka - Alsu (Anna Donchenko).
- W drugim sezonie spotykamy Rebrowa w momencie, w którym ma szansę wrócić i zmierzyć się ze sprawami, które nie zostały załatwione i które myślał, że może ukryć. Ta potrzeba zdeterminowała i stworzyła Rebrowa w drugim sezonie - opisuje Leszek Lichota. - Nie jest przypadkiem, że ten drugi sezon kręciliśmy zimą, ona doskonale odzwierciedla stan ducha bohaterów - dodaje.
Drugi sezon składa się z sześciu odcinków. Zdjęcia były realizowane przez pięć miesięcy - od października ub.r. do lutego br. w kilkudziesięciu lokalizacjach w Bieszczadach w Polsce, ale także na Ukrainie. Reżyserami drugiego sezonu są Kasia Adamik i Jan P. Matuszyński.
W obsadzie znaleźli się także: Dagmara Bąk, Maciej Mikołajczyk, Mariusz Saniternik, Jacek Beler, Marek Kalita, Andrzej Konopka, Piotr Żurawski, Matylda Damięcka, Helena Norowicz i Weronika Humaj.
Scenariusz napisali Piotr Szymanek (head writer), Katarzyna Tybinka, Bartosz Janiszewski oraz Marta Szymanek. Autorem zdjęć jest Tomasz Augustynek. Producentami ze strony HBO Polska są Bogumił Lipski i Izabela Łopuch (executive producer). Producentem nadzorującym z ramienia HBO Europe jest Johnathan Young. Producentami ze strony ATM Grupy są Artur Kowalewski i Andrzej Muszyński.
- Myślę, że to, co jest siłą Watahy to jej zakorzenienie w realiach miejsca i czasu. Oczywiście "Wataha" pozostaje przede wszystkim ciekawą opowieścią, ale opowiada historie ludzi, którzy na co dzień obcują z dramatem ludzkim i myślę, że pokazuje w bardzo jaskrawy sposób, że nie ma łatwych odpowiedzi, żadnych szablonów na to, co się dzieje na granicy. Że rzeczywistość jest złożona. Ja myślę, że właśnie takie seriale mają szanse pokazać szerokiej widowni, że świat jest trochę bardziej skomplikowany - dodaje Kasia Adamik.
Serial „Wataha” był emitowany jesienią 2014 roku i liczył sześć odcinków. „Wataha” została doceniona przez widzów i krytyków, była emitowana w 15 krajach, w których obecne jest HBO Europe, m.in. na Węgrzech, w Holandii, Czechach i Chorwacji. Była też prezentowana na festiwalu Series Mania w Paryżu. W czerwcu br. „Wataha” trafiła do brytyjskiego kanału Channel 4.
Pierwszy sezon „Watahy” oglądało w HBO średnio 335 tys. widzów, co przełożyło się to na 1,94 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów oraz 3,11 proc. w grupie komercyjnej 16-49.
Dołącz do dyskusji: Premiera serialu „Wataha 2” od razu w 19 europejskich krajach