Ruszyła kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „LGBT+Ja”, która koncentruje się na promowaniu postaw sojuszniczych wobec młodych osób LGBT+. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na kluczową rolę akceptacji i wsparcia emocjonalnego dla młodych osób, które mierzą się z wyzwaniami związanymi z odkrywaniem i wyrażaniem swojej tożsamości.
Według raportu Komisji Europejskiej „Legal gender recognition in the EU. The journeys of trans people towards full equality” z 2020 roku, aż 69 proc. uczniów w Polsce doświadczyło lub było świadkiem negatywnych komentarzy i działań wobec osób LGBT+ w środowisku szkolnym. Młode osoby LGBT+ często obawiają się ujawnienia swojej tożsamości przed rówieśnikami, nauczycielami i rodzicami, z powodu strachu przed dyskryminacją, przemocą psychiczną lub fizyczną oraz innymi formami prześladowania.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę dla młodych LGBT+
Badania pokazują, że młodzież LGBT+ podejmuje mniej prób samobójczych, gdy ich tożsamość jest uznawana i respektowana, a zaimki są używane zgodnie z ich identyfikacją. Wspierające środowisko, które akceptuje różnorodność tożsamości płciowych i seksualnych, ma ogromny wpływ na poprawę zdrowia psychicznego i poczucia własnej wartości młodych ludzi.
- W Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę podejmujemy działania na rzecz budowania społeczności w których wszyscy młodzi ludzie, niezależnie od swojej tożsamości płciowej czy seksualnej będą mogli rozwijać się w poczuciu akceptacji, bezpieczeństwa i zrozumienia. Żeby to było możliwe potrzebujemy działać wszyscy razem, bo tylko kolektywne działania mogą przełożyć się na realną zmianą. Dlatego edukujmy dzieci i młodzież, oraz siebie, na temat różnorodności seksualnych, relacyjnych i płciowych, modelujmy i wspierajmy postawy sojusznicze wobec osób LGBT+ oraz reagujmy na wszelkie oznaki przemocy i dyskryminacji - mówi Ewa Dziemidowicz, psychoterapeutka w trakcie szkolenia, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Osią kampanii LGBT+Ja Fundacja jest krótkometrażowy film fabularny w reżyserii Jakuby Wendy „on/jego”. Dodatkowo, przewidziano serię webinarów dla profesjonalistów oraz szeroką kampanię w mediach społecznościowych. Na dalszym etapie kampanii udostępnione zostaną scenariusze zajęć lekcyjnych oraz kurs e-learningowy poszerzający wiedzę na temat różnorodności płciowych, seksualnych i relacyjnych oraz postaw sojuszniczych.